Proč přibíráme na hmotnosti?

 

Nejdříve se zamyslíme nad výše napsanou otázkou: Proč přibíráme na hmotnosti?

Odpověď se zdá být velice jednoduchá. Prostě proto, že hodně jíme. Ono to tak ale úplně jednoduché není. Je pravda, že skutečně sníme více potravy, než je naše potřeba, ale je nutné si uvědomit, že se taktéž výrazně změnil i způsob života.

 

Naše tělo se totiž chová stejně jako na počátku své evoluce. Tehdy se střídalo období sytosti s hladověním. Než si člověk něco ulovil či nasbíral, nachodil spousty kilometrů. Když bylo co jíst, automaticky si tělo ukládalo vše nadbytečné do tukových zásob. Ty potom využíval, když nastaly horší časy. No, uznejte, cesta do ledničky se určitě nedá srovnat s náročností lovu.

Takže hodně jídla. A dál? Navíc máme nesprávnou skladbu potravy, jíme v nesprávnou dobu a taky potravu  nesprávně jíme. Navíc jsme si zvykli nahrazovat jídlem spoustu situací ( nudu, stres, frustrace..).

 

JAK Z TOHO VEN?

Nejdříve vás naučím, JAK SPRÁVNĚ ZACHÁZET S POCITEM HLADU.

 

Představte si, že si uvědomíte pocit hladu. Než se rozběhnete do ledničky či spíže, prozkoumejte, zda jde opravdu o hlad. Dejte si ruku na břicho, zavřete oči a vnímejte, zda jde opravdu o hlad.

 

Pokud vám tělo signalizuje, že jde o hlad, tak zjistěte, jakou potravinu by chtělo. Zda syrovou, vařenou, měkkou či tužší. Zda by jídlo mělo být spíše sladší, slanější, teplé či studené. A taky je nutné zjistit, jak velký hlad máte. Prozkoumejte všechno a dejte tělu, co potřebuje.

 

Je nutné upozornit na rozdíl mezi „chutí na něco“ a „potřebou těla“. Pokud máte na něco pouze chuť, nejde o hlad (viz níže).

 

Tak a teď může nastat druhý případ. Dáte si ruku na břicho, ale zjistíte, že hlad nemáte. Většinou je zde pouze chuť na něco. V těchto případech vaše tělo chce nějakou změnu. Například chce pití, odpočinout si, projít se, zacvičit si, promluvit s někým. V těchto případech nejezte, ale udělejte, co je třeba.

A nastal čas si to všechno vyzkoušet v praxi. Čeká vás první úkol. Další úkoly najdete zde.

 

 

ÚKOL Č. 1: UVĚDOMĚNÍ SI HLADU

Odteď si vždy při pocitu hladu dejte RUKU NA BŘICHO, ZAVŘETE OČI A ZKOUMEJTE, KDE JE PRAVDA.

ZDA SKUTEČNĚ MÁTE, ČI NEMÁTE HLAD. Pokud hlad máte, najezte se. Pokud ne, zjistěte, co opravdu tělo chce.

Naučte se komunikovat se svým tělem. Proto ho totiž máte. Říká vám vše podstatné pro váš život. Určitě nastanou chvíle, kdy na zjišťování hladu zapomenete. S vlídností si to uvědomte a příště znovu zkuste. Vždyť se nic nestalo. Vše chce svůj čas.

 

 

Pokud se chcete vyznat ve vlastních pocitech a začít hubnout, tak doporučuji online kurz

 

Člověk je úžasný tvor, který, pokud má potřebné podmínky, dokáže zázraky. Proto pomáhám lidem nacházet takové podmínky pro jejich rozvoj, aby byli spokojeni nejen se svým tělem, ale taky se svým životem. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  • Stáhněte si e-book o hubnutí zdarma