Kvašením proti tukům i bacilům

V tomto období je spousta lidí nachlazená. Má se zato, že je to vlastně v pořádku, že je to dáno zimním obdobím. Nechci polemizovat o tom, zda je to opravdu ok, nebo ne. Spíš si něco povíme o tom, jak zlepšit svou imunitu a zabránit bacilům, aby nás trápili. A taky o tom, jak si pomoci kvašeným jídlem k hubnutí.

 

 


ZDRAVOTNÍ BENEFITY


 

Ale vraťme se ke kvašení. Dříve se během zimy jedlo kvašené zelí. Teď, se s oblibou dělá pickles. Tedy kvašená zelenina. Vše je na témže principu. Tedy na kvašení nastrouhané a osolené zeleniny. Když pomineme, že se jedná o módní záležitost, tak objevíme, že je to určitě dobrý pomocník při zvýšení imunity i při hubnutí.

A nejen to. Takové kysané zelí, či pickles, jsou úžasným zdrojem vitamínu C, K a vitamínů skupiny B. Co se týká minerálů, tak obsahují draslík, vápník, fosfor, síru, hořčík, či fluor. Díky tomu podporují tvorbu krve, pomáhají tělu lépe bojovat proti únavě a jak už jsem psala, zvyšují obranyschopnost těla. Taktéž aktivují funkci střev a vylučování toxických látek. Proto jde o hubnoucí potravinu.

 


POSTUP


 1. Nakrájíme vhodnou zeleninu. Je důležité, aby zelenina byla vyzrálá a nejevila známky hniloby. Zeleninu (zelí bílé, červené zelí, mrkev, cibuli, ředkev, ředkvičky, kedlubnu, červenou řepu, cuketu, kapustu, okurku…) důkladně omyjeme a odstraníme vrchní slupku (pokud je to potřeba). Celkově si můžete připravit 1 kg zeleniny.
 2. Takto připravenou zeleninu nakrájíme na plátky, případně kostičky, nebo ji nastrouháme (to dělám já).
 3. Zeleninu promícháme a přidáme 1–2 % soli (pokud máme 1 kg zeleniny, tak přidáme 10–20 g soli).
 4. Pokud budete dělat samotné zelí, doporučuji přidat ještě kmín.
 5. Důkladně promačkáme zeleninu se solí a kořením. Tím se nám začne vylučovat šťáva.
 6. Chvíli ještě promačkáme, aby se vyloučilo co nejvíc šťávy. Doporučuji nechat chvíli odpočinout.
 7. Připravíme si čistou nádobu. Ideální je nádoba na kvašení z keramiky, ale pokud ji nemáte, tak klidně použijte skleněnou. Nicméně je velmi důležité abyste opatrně nádobu propláchli horkou vodou (desinfekce).
 8. Do připravené nádoby pak dáváme zeleninu a snažíme se ji důkladně namačkat. Jednak se nám bude vylučovat šťáva (tu odstraňte) a taktéž je důležité nemít v zelenině vzduch.
 9. Když je nádoba plná, zatížíme ji (doma používáme speciální kámen) nebo ji uzavřeme. Šťáva by měla být nad zeleninou.
 10. Naplněnou nádobu vložíme do mísy, protože kvašením uniká další šťáva.
 11. Necháme vše kvasit 2–7 dní při pokojové teplotě. Pak můžeme nádobu dát do ledničky. Tam nám vydrží i několik měsíců.

Pamatujte! Na začátku je kvašení prudké, vzniká hodně šťávy a taky to mírně smrdí. Jde prostě o mléčné kvašení. To ale za několik dní odezní.

Přeji vám dobrou chuť.

Člověk je úžasný tvor, který, pokud má potřebné podmínky, dokáže zázraky. Proto pomáhám lidem nacházet takové podmínky pro jejich rozvoj, aby byli spokojeni nejen se svým tělem, ale taky se svým životem. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
 • Stáhněte si e-book o hubnutí zdarma