Zdravá svačina

Co zase dát dětem do školy na svačinu? A ještě k tomu, aby to bylo alespoň trochu zdravé a mělo vše potřebné?

No, nejčastěji dětem na svačinu dáváme rohlík s máslem a salám nebo sýr. Začneme tedy tou kombinací a vylepšíme ji tak, aby byla ku prospěchu.

 

PEČIVO

Většinou dětem dáváme bílé pečivo. Tak ho nahradíme něčím hodnotnějším.

Asi všichni víte, že pečivo může být:

  1. běžné – bílý rohlík
  2. vícezrnné – V jednoduchosti se dá říci, že do bílého pečiva je přidáno 5 % nějakého semínka. Jinak je použita stejná mouka, jako do rohlíku. A mnohdy bývá navíc ještě přibarveno. takže si moc nepomůžete. Při výběru se vždy dívejte na etiketu (pokud jde o balené pečivo). Jinak dle zákona musí být v blízkosti nebaleného pečiva i jeho název, druh skupiny nebo podskupiny (tam je informace, zda je výrobek vícezrnný, celozrnný, běžný), hmotnost, cena, datum minimální trvanlivosti nebo datum použitelnosti a složení). Ve složení se vždy dívejte na mouku. Pokud je tam psané, že se jedná o pšeničnou mouku, tak se jedná o vícezrnné nebo běžné pečivo. Jaký je rozdíl mezi vícezrnný pečivem a celozrnným jsem popsala v tomto článku: http://zazracnehubnuti.eu/rozdil-mezi-celozrnnym-a-vicezrnnym-pecivem/
  3. celozrnné – Pokud chcete celozrnné pečivo, tak ve složení najdete celozrnná pšeničná mouka, případně celozrnná žitná mouka. A na popisce v regálu najdete, že se jedná o celozrnné pečivo.

Snažíme se dětem dát celozrnné pečivo, pokud možno nepřibarvené. Některé děti ho moc nechtějí. Já jsem to udělala tak, že jsem jim nic nenutila. Prostě celozrnné pečivo jím. A věřte, děti ho budou jíst taky. Když uvidí, že ho jíte i vy, tak taky začnou. Z mých tří dětí už ho jí dvě. Pokud budou děti hodně odporovat, tak jim dejte vícezrnné. Ony si zvyknou.

NĚCO NA PEČIVO

Pak většinou pečivo namažeme margarínem a dáme sýr nebo salám. Když začínáte měnit stravování, tak doporučuji nejdříve vylepšit tuto variantu a pak ji postupně nahrazovat. takže margarín nahraďte máslem. Pro naše tělo je daleko více stravitelné. Navíc si ho můžete vyrobit. Odkaz mám zde: http://zazracnehubnuti.eu/domaci-maslo/

Pokud chcete dám sýr, tak raději tvrdý (Eidam, Goudu.), ovčímu sýru, Parenici… Vyhněte se taveným sýrům. Já je vůbec nekupuji.

Salám nakupuji vždy podle obsahu masa. Snažím se kupovat s obsahem masa 95 % – šunka nejvyšší jakosti. A taky je lepší, aby nebyl vakuově balen. Lovecké salámy nekupuji téměř vůbec.

ZELENINA

Už jsme vylepšili pečivo, salám, sýr a máslo. A teď to chce alespoň kousek zeleniny. Ideální je, aby každá svačina nějaký kousek zeleniny obsahovala. Já dávám zeleninu dle sezóny. Teď v zimě je to čínské zelí, saláty, řeřicha, mrkev.

 

OVOCE

Další vylepšení svačiny je ještě ovoce. To se snažím dávat dětem vždy. Teď přes zimu jsou to spíše jablka a hrušky. Nedávám citrusy a z tropického ovoce jsem vzala na milost jen banán, kaki a pomelo.

PITÍ

A ještě nesmíme zapomínat na pití. Pitný režim je důležitý. Mé děti dostávají obyčejnou vodu. Bez bublinek a neslazenou. Někdy jim dám čaj. Taky neslazený. Bublinkové nápoje většinou pijí jen o svátcích. Někdy jim dávám zelený ječmen. Teď v zimě je to docela potřeba, protože minerálů a vitamínů je opravdu málo.

Tak všem přeji dobrou chuť.

Pokud chcete vědět, co kdy jíst, stáhněte si můj ebook zdarma. Najdete zde jednotlivé tabulky a taky vzorový jídelníček.

 

Hanka Havlátová
Člověk je úžasný tvor, který, pokud má potřebné podmínky, dokáže zázraky. Proto pomáhám lidem nacházet takové podmínky pro jejich rozvoj, aby byli spokojeni nejen se svým tělem, ale taky se svým životem. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  • Stáhněte si e-book o hubnutí zdarma